Ob pravem trenutku do pravih podatkov = VAŠ USPEH
22. maja, 2023

Oceni članek

Ocena: 4.3 / 5. 10

Monitoring podjetij: Prevzemite ključ za uspešno poslovanje

Kaj je monitoring podjetij in zakaj je ključen za zagotavljanje bolj varnega in uspešnega poslovanja podjetij.
Deli s prijatelji

Vas zanima, kaj pomeni monitoring na splošno in kako monitoring podjetij zmanjšuje tveganje poslovanja? Vabljeni k branju spodnjega zapisa. 

Kaj je monitoring, kaj predstavlja monitoring podjetij in kako slednji poteka v sklopu funkcionalnosti dnevnega informatorja?

Glede na definicijo, ki jo uporablja SSKJ², lahko za monitoring zapišemo, da:

      gre za načrtno in stalno opazovanje in spremljanje količine kake snovi v drugi snovi (izvajati monitoring pesticidov v pitni vodi, redni monitoring emisij toplogrednih plinov, monitoring kakovosti zraka).

      gre za načrtno in stalno opazovanje in spremljanje kakega pojava, procesa (izvajati monitoring ptic, stalni monitoring cen, monitoring na terenu). 

Glede na definicijo, lahko zapišemo, da je monitoring namenjen opazovanju, spremljanju in analiziranju različnih pojavov, procesov, sistemov itd.

Osnovni namen monitoringa je zagotavljanje informacij o stanju nekega pojava, procesa, sistema itd. Pri tem dostop do informacij omogoča odpravo napak ter izboljšanje delovanja (npr. procesa, sistema, itd).

Raba termina »monitoring« se uporablja na različnih področjih. V tokratnem zapisu se bomo  omejili le na tematiko »monitoringa podjetij« oziroma enostavneje razloženo na »spremljanje poslovanja podjetij«.

Kakšen je pomen monitoringa v poslovnem okolju?

V poslovnem okolju je pomen monitoringa ključen za uspešno vodenje in upravljanje podjetij. Sistematično spremljanje različnih vidikov poslovanja omogoča podjetjem pridobivanje povratnih informacij, ki jim pomagajo pri sprejemanju učinkovitih odločitev, optimizaciji procesov in doseganju ciljev.

V nadaljevanju na kratko predstavljamo nekaj ključnih področij, na katerih je monitoring izjemno pomemben:

Finančni monitoring: Spremljanje finančnih podatkov, kot so prihodki, stroški, dobiček, denarni tokovi, bilance stanja itd., je ključno za razumevanje finančnega zdravja podjetja.

Finančni monitoring omogoča prepoznavanje trendov, identifikacijo potencialnih težav in pravočasno ukrepanje za izboljšanje likvidnosti in stabilnosti podjetja.

Več o monitoringu podjetij in funkcionalnosti Dnevnega informatorja, bomo predstavili v naslednjih poglavjih. 

pomen-monitoringa-poslovno-okolje-ebonitetesi

Tržni monitoring: Spremljanje trga, konkurence, trendov in potreb strank je ključno za oblikovanje učinkovite marketinške strategije in razvoj izdelkov ter storitev, ki zadovoljujejo zahteve trga. Tržni monitoring omogoča pridobivanje vpogleda v preference (potencialnih) strank, prepoznavanje konkurenčnih prednosti in prilagajanje poslovnega načrta za doseganje konkurenčne prednosti.

Operativni monitoring: Spremljanje operativnih procesov in dejavnosti podjetja pomaga pri optimizaciji delovnih postopkov, povečanju učinkovitosti in zmanjšanju stroškov.

Sistematično spremljanje ključnih kazalnikov uspešnosti (KPI) omogoča identifikacijo področij, kjer so potrebne izboljšave ter omogoča podjetju, da se osredotoči na ključne dejavnosti, ki prispevajo k uspehu.

Kadrovski monitoring: Spremljanje učinkovitosti zaposlenih, zadovoljstva zaposlenih, izobraževanja in usposabljanja ter drugih kadrovskih vidikov omogoča podjetju, da ohranja motivirano in produktivno delovno silo.

Kadrovski monitoring prispeva k boljšemu razumevanju potreb zaposlenih, prepoznavanju priložnosti za izboljšave delovnega okolja in razvoju učinkovitih programov nagrajevanja in razvoja kadrov.

Spremljanje kakovosti: Monitoring kakovosti izdelkov in storitev je ključen za zagotavljanje visoke ravni zadovoljstva strank. Sistematično spremljanje kakovosti omogoča prepoznavanje nepravilnosti in pomanjkljivosti ter takojšnje ukrepanje za izboljšanje kakovosti.

Spremljanje povratnih informacij strank, analiza reklamacij in izvedba rednih pregledov kakovosti omogočajo podjetju, da ohranja visok ugled in zaupanje strank.

Kaj predstavlja monitoring podjetij oziroma spremljanje poslovanja podjetij?

Monitoring podjetij lahko opredelimo kot proces za spremljanje poslovanja podjetij. Monitoring podjetij se izvaja predvsem zaradi tega, da se zagotovi dostop do potrebnih poslovnih informacij vsem subjektom, ki se zavedajo pomena rednega spremljanja poslovanja tako obstoječih kot tudi potencialnih poslovnih partnerjev.

Monitoring podjetij smo v bonitetni hiši Prva bonitetna agencija d.o.o. razvili v obliki skrbno načrtovane funkcionalnosti, ki je našim naročnikom na voljo v sklopu bonitetne aplikacije EBONITETE.SI. Omenjeno funkcionalnost imenujemo dnevni informator. 

Z rednim izvajanjem monitoringa naročnikom (zlasti podjetjem) nudimo dostop do vseh poslovnih informacij na enem mestu, s pomočjo katerih je mogoče v vsakem trenutku presoditi, ali je izbran poslovni partner prepoznan kot finančno zanesljiv gospodarski subjekt.

Kaj predstavlja dnevni informator?

Dnevni informator predstavlja eno izmed ključnih funkcionalnosti, ki jo nudi aplikacija EBONITETE.SI (bonitete prijava v sistem), zaradi česar vam slednjo želimo še dodatno približati.

Omenjena funkcionalnost je omogočena vsem uporabnikom aplikacije EBONITETE.SI, ne glede na zakupljen paket. Glavna prednost dnevnega informatorja je ta, da omogoča redno obveščanje o vseh spremembah glede poslovanja partnerjev, in sicer neposredno na e-naslov (ali več e-naslovov).

Na povezavi  vzorec dnevnega informatorja preverite izgled vsakodnevnih obvestil. 

Funkcionalnost dnevnega informatorja lahko obstoječi naročniki aktivira tako, da najprej klikne na povezavo UVOZ SUBJEKTOV in nato v svoj portfelj uvozi enega ali več poslovnih partnerjev. 

Vsem, ki se z bonitetno aplikacijo EBONITETE.SI še niste spoznali, nudimo možnost brezplačnega preizkusa. Brezplačen preizkus aplikacije vam omogoča, da se boste lahko sami prepričali o vseh prednostih uporabe dnevnega informatorja.

Poleg omenjene funkcionalnosti bonitetna aplikacija EBONITETE.SI nudi dostop do vseh poslovnih informacij na enem mestu in je namenjena vsem subjektom, ki zaradi narave svojega dela potrebujejo dostop do natančnih finančnih in poslovnih informacij.

Posledično je aplikacija EBONITETE.SI nepogrešljivo orodje za preverjanje poslovanja podjetja, t. i. bonitete oziroma bonitetne ocene posameznega poslovnega partnerja. Več o poslovnih partnerjih (dobaviteljih in kupcih), si lahko preberete v zapisu Kdo so vaši dobavitelji in kupci.

Kaj je posebnost dnevnega informatorja oziroma uvoza subjektov v portfelj?

Posebnost pri uvozu subjektov v portfelj je ta, da vas dnevni informator lahko obvešča o vseh spremembah pri vaših poslovnih partnerjev in to za kar 400, 500, 600, 800 ali celo 1.000 in več subjektov. Število uvoženih subjektov je odvisno od sklenjenega naročniškega paketa, pri čemer je zmeraj možno zakupiti tudi dodaten prostor v portfelju in tako spremljati poslovanje poljubnega števila subjektov (tudi več kot 1.000 subjektov). 

Bodite korak pred ostalimi ter vsakodnevno pridobite informacije o vseh spremembah pri vaših poslovnih partnerjih in to neposredno na vaš e-naslov, brez kakršnekoli potrebe po »ročnem« preverjanju partnerjev.

Dnevni informator vas lahko obvešča o več kot 20 različnih dogodkih povezanih s poslovanjem izbranega partnerja. Pri tem je potrebno poudariti, da lahko poljubno izberete le tiste dogodke, o katerih želite biti dnevno obveščeni v povezavi s subjekti (partnerji) v portfelju. 

Vabljeni k branju zapisa:

Zakaj je uporaba funkcionalnosti dnevnega informatorja ključnega pomena?

V kolikor se nad vašim poslovnim partnerjem (dolžnikom) slučajno začne oziroma že vrši insolvenčni postopek, je potrebno pravočasno oziroma v razpisanem roku prijaviti svoje morebitne terjatve do slednjega. V nasprotnem primeru namreč obstaja velika verjetnost, da boste ostali brez kakršnihkoli možnosti poplačila.

Finančna zanesljivost poslovnih partnerjev je tako izjemno pomembna, o tem smo pisali tudi v zapisu Kaj je in kakšni pogoji za Certifikat finančne zanesljivosti.

Rešitev za celovito spremljavo vaših poslovnih partnerjev je na dlani – dnevni informator aplikacije EBONITETE.SI. Slednji vas avtomatsko obvešča o spremembi bonitetne ocene, blokadah računov, spremembah v poslovnem registru (spremembe lastnikov, članov nadzornega sveta, osnovne dejavnosti, itd.), uvrstitvah na črne sezname ter o procesnih dejanjih v insolvenčnih postopkih, začetih insolvenčnih postopkih, pripojitvah, domnevni insolventnosti, odvzeti zavezanosti za DDV, odprtih in zaprtih računih v tujini, prerazvrstitvi subjekta po SKIS klasifikaciji, spremembah pri udeležbah subjektov v drugih podjetjih, povečanju/zmanjšanju kapitala, poravnanju obveznosti do države in izplačilu plač, obremenitvah poslovnih deležev, spremembah zastopnikov ter obsegu pooblastil za zastopanje, itd.

Pravočasna obveščenost o spremembah poslovanja partnerjev je ključna za varno poslovanje podjetij. Rešitev je enostavna – uporaba aplikacije EBONITETE.SI, v okviru katere je omogočen tudi monitoring podjetij, in sicer v obliki dnevnega informatorja.

V kolikor želite dostop do brezplačnega preizkusa aplikacije EBONITETE.SI in/ali potrebujete dodatno podporo pri aktivaciji dnevnega informatorja ter uvozu vaših poslovnih partnerjev v portfelj, vas vabimo, da:

  1. nam to sporočite na podpora@ebonitete.si ali
  2. nas pokličite na 08 200 38 80.

Oceni članek

Ocena: 5 / 5. 1

Podobne teme

finančna-statistika-februar-ebonitetesi
Vpogled v podatke: neplačniki davkov FURS, nepredlagatelji REK obrazcev in nakazila v tvegane države....
12. marca, 2025
poslovna-statistika-februar-2025-ebonitete.si
Vpogled v podatke: začete in zaključene blokade, vpisi in izbrisi ter začeti in končani insolvenčni postopki....
5. marca, 2025
p1-plus-2025-bonitetna-ocena-ebonitete-si
Naša bonitetna ocena ovrednotena kot eden izmed pogojev za prijavo na razpisu P1 plus 2025 l Garancije za bančne kredite...
4. marca, 2025
napoved-objave-novih-finančnih-podatkov-2024-ebonitete.si
Novi finančni podatki za poslovno leto 2024 bodo v aplikaciji EBONITETE.SI predvidoma na voljo v prvi polovici maja 2025....
28. februarja, 2025
finančna-statistika-ebonitete-si-2025-januar
Vpogled v podatke: neplačniki davkov FURS, nepredlagatelji REK obrazcev in nakazila v tvegane države....
12. februarja, 2025
oddana-javna-naročila-ebonitete.si-javne-transakcije
Podrobnejši vpogled v javne transakcija oziroma v evidenco oddanih javnih naročil....
5. februarja, 2025