Zaostritev gospodarskih razmer v minulem letu, ki so v pomembnem delu posledica pričujoče epidemije, nas je vzpodbudila k vnovični presoji kriterijev, ki jih morajo gospodarski subjekti izpolnjevati za pridobitev našega Certifikata finančne zanesljivosti.
Kriteriji za pridobitev Certifikata finančne zanesljivosti (točka 3.) so skrbno izbrani in dokaj zaostreni, saj ob izdajanju Certifikata sledimo cilju, da ta, za njegovega imetnika, z visoko stopnjo gotovosti kaže, da gre za gospodarski subjekt, katerega boniteta oz. finančni položaj je takšen, da je na njegovi podlagi mogoče z visoko stopnjo verjetnosti oceniti, da gre za finančno zanesljivega poslovnega partnerja, pri poslovanju s katerim je, v bodočem kratkoročnem obdobju najmanj enega leta, nastop dogodka plačilne nesposobnosti praktično ničeln.
Kriteriji vključujejo tako registrske in bilančne podatke, kot tudi bonitetne ocene ter ostale ključne bonitetne informacije. Tako zastavljeni kriteriji rezultirajo v dejstvu, da znaša delež upravičencev za pridobitev Certifikata finančne zanesljivosti v slovenskem gospodarskem prostoru le 7,60 %.
Analize podatkov o poslovanju teh upravičencev kažejo, da je pri njih verjetnost začetka kateregakoli insolvenčnega postopka v 1. letu od izdaje Certifikata 0,13 %, v prvih dveh letih 0,073 % in v prvih treh letih 0,155 %. Za blokade njihovih transakcijskih računov pa velja, da je verjetnost nastopa blokade za več kot 60 dni v 1. letu le 0,12 % in za več kot 2 dni v 1. letu le 0,71 %.
Po pregledu poslovanja upravičencev za pridobitev Certifikata finančne zanesljivosti v letu 2020 z zadovoljstvom ugotavljamo, da kar 98,7 % upravičencev v času razglašene epidemije in vseh spremnih ukrepov, ki so bistveno oteževali poslovanje gospodarskih subjektov, v letu 2020 ni imelo blokiranega transakcijskega računa niti za 1 dan.
Podane ugotovitve več kot zadovoljivo potrjujejo ustreznost kriterijev, ki jih mora upravičenec izpolnjevati za pridobitev Certifikata. Zaupanje v finančno zanesljivost imetnikov Certifikata finančne zanesljivosti s strani njihovih poslovnih partnerjev je torej povsem upravičeno.
Oceni članek
Ocena: 0 / 5. 0