Začeti insolvenčni postopki po slovenskih regijah
V marcu 2015 je v Sloveniji nad gospodarskimi subjekti (gospodarske družbe, zadruge in samostojni podjetniki) začetih skupaj 122 postopkov stečaja, prisilne poravnave in postopkov poenostavljene prisilne poravnave. Največje število insolvenčnih postopkov je začetih v osrednjeslovenski (45), savinjski (26) in podravski regiji (19). Realnejšo podobo o pogostosti začetkov insolvenčnih postopkov po slovenskih regijah podaja primerjava podatkov o začetih postopkih glede na skupno število registriranih subjektov v posamezni regiji. Tako primerjave po absolutnih številih začetih postopkov kot relativne primerjave glede na velikost regije po številu registriranih subjektov, so podane v spodnjih prikazih:
Podani podatki kažejo, da so v marcu 2015 insolvenčni postopki, glede na registrirano število subjektov v regiji, najbolj pogosti v savinjski regiji ( 1,6 začetih postopkov na 000 subjektov, sledita pa ji pomurska ( 1,3 ) in podravska z 0,9 začetih postopkov na 000 gospodarskih subjektov. V mesecu marcu je relativno najmanj začetih insolvenčnih postopkov bilo v jugovzhodni Sloveniji, primorsko-notranjski, gorenjski in zasavski regiji. Grafične preglednice s podatki o absolutnem in relativnem številu začetih insolvenčnih postopkov nad gospodarskimi subjekti po posameznih regijah za obdobje od začetka leta do konca meseca marca so podane v nadaljevanju:
V kumulativnem obdobju je, po pričakovanju, največje število postopkov začetih v največji osrednjeslovenski regiji (128), glede na število gospodarskih subjektov pa je število začetih insolvenčnih postopkov najvišje v savinjski, pomurski in podravski regiji, najnižje pa v goriški in primorsko-notranjski regiji.
Poslovni register po slovenskih regijah
Na dan 31.03.2015 poslovni register v Sloveniji beleži za 637 več novoustanovljenih podjetij in samostojnih podjetnikov kot pred enim mesecem. Od skupnih 1.036 vpisov in 1.399 izbrisov v poslovnem registru, je razumljivo največje število opravljeno v osrednjeslovenski regiji (696 vpisov in 495 izbrisov), sledijo pa ji podravska, savinjska in gorenjska regija. Najmanjše število vpisov v poslovnem registru v marcu 2015 je opravljeno v zasavski regiji. Realnejšo primerjavo dogajanja v poslovnem registru po regijah podaja primerjava vpisov in izbrisov glede na skupno število registriranih subjektov v posamezni regiji, ki kaže, da je v marcu 2015 relativno število vpisov najvišje v pomurski regiji (15,8 vpisov na 000 registriranih subjektov) in najnižje v koroški regiji (10,7 vpisov na 000 registriranih subjektov).
Grafične preglednice s podatki o absolutnem in relativnem številu vpisov in izbrisov gospodarskih subjektov v poslovnem registru po posameznih regijah za obdobje od začetka leta do konca meseca marca so podane v nadaljevanju:
V obdobju od začetka leta do konca marca je relativno število vpisov najvišje v obalno-kraški in zasavski regiji, najnižje pa v primorsko notranjski regiji. Podatki o prispevku posamezne regije k povečanju skupnega števila gospodarskih subjektov v Sloveniji , v absolutnih številkah prirasta kot tudi glede na število obstoječih registriranih subjektov in tako za tekoči mesec kot za obdobje od začetka leta, so podani v sledečih prikazih:
Transakcijski računi in blokade po regijah Po zadnjih podatkih iz javnih podatkovnih baz, je na zadnji dan minulega meseca tj. 31.03.2015 v Sloveniji imelo odprt najmanj eden transakcijski račun (TRR) 138.768 gospodarskih subjektov, 12.988 pa je bilo takšnih, ki niso imeli odprtega TRR. V navedeni nabor so všteti le gospodarski subjekti ( tj. gospodarske družbe, zadruge in samostojni podjetniki ), ki niso v katerem od insolvenčnih postopkov. Brez računa odprtega v Sloveniji torej posluje kar 8,56 % subjektov. Število subjektov, ki poslujejo brez računa v Sloveniji po regijah in relativno, glede na število subjektov v regiji, podajamo v spodnjih pregledih:
Po podanih podatkih, glede na število subjektov v regiji, posluje največ subjektov brez bančnega računa v pomurski regiji ( 106,5 na 1.000 subjektov ), sledijo pa ji osrednjeslovenska in spodnjeposavska regija. Najmanj subjektov brez računa, glede na število vseh, posluje v goriški, koroški in gorenjski regiji. Na dan 31.03.2015 je imelo blokirane TRR 8.410 subjektov kar je za ca. 2,3 % več kot pred enim mesecem, za 8,2 % manj kot pred enim letom in za 0,6 % več kot ob začetku leta. Najobčutnejša relativna rast števila subjektov z blokiranimi računi, glede na stanje ob začetku tega leta je zaznana v zasavski regiji, kjer se je število blokiranih subjektov na zadnji dan v mesecu povečalo kar za 36 % in v primorski regiji, kjer je število blokiranih subjektov glede na stanje ob začetku leta višje za 24 %. Najnižja rast oziroma najvišji padec relativnega števila blokiranih subjektov glede na začetek tega leta je zaznan v gorenjski regiji, kjer je število blokiranih subjektov nižje za 5,3 % in pa v osrednjeslovenski regiji, kjer je število blokiranih subjektov nižje za 4,5 % glede na stanje ob začetku leta.
Podatki o relativnem številu blokad (na 000 subjektov) kažejo, da je konec marca 2015 relativno največ blokiranih subjektov v pomurski regiji ( 75,7 na 000 subjektov, sledijo pa ji savinjska regija (70,8 na 000 subjektov) in spodnjeposavska regija (70,6 na 000 subjektov). Relativno najmanjše število blokiranih subjektov ima gorenjska regija (43,0 na 000 subjektov).
Med subjekti, ki so na dan 31.03.2015 imeli blokiran TRR je večina takšnih, ki po določilih 2. alineje 1. točke drugega odstavka 14. člena ZFPPIPP zapadejo pod domnevo insolventnosti, saj so njihovi računi neprekinjeno blokirani 60 ali več dni, ali pa so s prekinitvami blokirani več kot 60 dni v 90 dnevnem obdobju. Skupaj je bilo v Sloveniji na dan 31.03.2015 6.628 subjektov, ki so zapadli pod domnevo insolventnosti, niso pa v katerem od insolvenčnih postopkov. Povprečen delež takšnih subjektov med vsemi, ki so imeli blokiran TRR na dan 31.03.2015 je ca 79%, po posameznih regijah pa se ta delež giblje med 72,9% v jugovzhodni Sloveniji in 85,8% v zasavski regiji.
V kolikor vas zanima več o tematiki insolventnosti, vas vabimo k branju prispevka “Insolventnost ali nelikvidnost podjetja“.
*Podatki v tem poročilu so povzeti po bazah podatkov, ki so ažurirane: poslovni register 18.04.2015, baza TRR 21.04.2015 in baza insolv.postopkov 21.04.2015
Oceni članek
Ocena: 0 / 5. 0